IAF 5: Grznár doma v Plzni padl, Pilný předvedl comeback a la Procházka, slaví i Novák

Pátý galavečer organizace IAF je minulostí a v plzeňské hale TJ Lokomotiva se bylo rozhodně v pátek večer nač dívat.

Vše odstartovalo už před hlavním programem vysílaným na O2 TV Sport. Ti, kteří vážili už před šestou hodinou podvečerní cestu do arény, nebo ti, kteří si zakoupili PPV, mohli sledovat už jednou odložený souboj „malých, velkých bojovníků“ Nicolase Nováka a Milana Flégra.

55 kilogramů živé váhy (dohromady) osmiletého Nováka a o rok mladšího Flégra v kleci nabídlo zajímavou 90vteřinovou podívanou. Dle speciálních pravidel (například bez úderů do hlavy ve stoje i na zemi) to první minuty vypadalo na triumf druhého jmenovaného, jenže tomu škrcení protivníka na zemi nevyšlo.

Když se o něj pokusil vzápětí už ve stoje Novák, tak po několika vteřinách svého chvatu mohl slavil vítězství, rozhodčí mezi oba malé válečníky vlezl, dlouho očekávaný souboj (druhý vzájemný, ten první skončil remízou) tak skončil verdiktem – vítězství staršího z dvojice na submisi. „Jsem moc rád, že jsem tady mohl být. Bylo to hodně i o vůli,“ usmíval se blonďatý hrdina okamžiku. I když… těmi jsou oba mladíci, kteří jsou teprve na startu svých kariér.

Hodně emocí přinesl duel další mladíků, byť tedy o dekádu starších – Dominika Toporcera (18) a Antonína Becka (19). Prvně jmenovaný se měl původně utkat s Petrem Beranem, ten se ale zranil, a tak ho nahradil týmový kolega z Monster Gymu. A ten duel ukončil už po polovině prvního kola. Ve chvíli, kdy mezi oba vlezl rozhodčí, tak ještě přidal poraženému jeden (zbytečný) úder navíc.

Mládí a ostrý vzájemný trash-talk udělal své. Dlužno ale dodat, že obdivovatel ruského bojové školy a Chabiba Nurmagomedova se dokázal nakonec zklidnit a po vyhlášení výsledku přijal gesto úcty od poraženého a oba se nakonec s úsměvem objali a poplácali po ramenou.

Ukončení před limitem nabídl celý galavečer hned deset, nejrychlejší předvedl nažhavený domácí bijec Radek Štádler. Ten nabitou energii od publika skrze taneční nástup přetavil v ničivý knockout vlastně z první tvrdší kombinace: low-kick následoval dlouhý capák, poté hák do padající Weidenthalera, aby více už nedovolil rozhodčí. Ze zápasu neuběhlo přesně 26 vteřin…

„Jestli jsem chtěl delší zápas než zápas? Ano, chtěl. Jsem rád, že to vyšlo. A moc děkuji všem za tu obrovskou podporu, měl jsem tady rodinu, v rohu otce i bratra, už to pro mě bylo nesmírně silné,“ hlásil do mikrofonu 22letý zástupce domácího Narama Plzeň.

Skalp do pátku neporaženého tožského šampiona v thajském boxu Zikpliho Anoumoua (18-0) si soustředěným výkonem zapsal v jediném zápase dle pravidel K-1 v malých rukavicích naopak velký talent domácí bojové scény, teprve sedmnáctiletý Denis Hnídek.

Shodně na škrcení slavili Steven Krt a Martin Horský. Prvně jmenovaný dokázal ve třetím kole submisí vyšperkovat skvělý výkon v parádním (a krvavém) zápase s neméně kvalitně připraveným Matějem Fojtíkem, toho druhého možná i trochu vyhecovala slova původně plánovaného soupeře, Tomáše Pelešky.

Ten se omluvil, že musel ze zápasu odstoupit kvůli zranění žeber, ale dodal, že na podzim bude připraven se protivníkovi postavit. „A ten zápas na body neskončí,“ usmál se policista z povolání. „Těším se, budu připraven. Kdykoliv a kdekoliv. Rád se s Tomášem utkám,“ reagoval po svém expresním vítězství (na začátku třetí minuty prvního kola) bijec přezdívaný „Prsíčko“.

Na škrcení slavil také Pavel Pilný. Stejně jako Krt ve třetím kole. Na rozdíl od něj ale poté, co povětšinu duelu tahal za kratší konec. „Věděl jsem, že to musím ve třetím kole ukončit. Jak? To jsem neřešil, prostě jsem čekal na svoji šanci a ta přišla,“ usmíval se po zápase třiatřicetiletý bijec z Karlových Varů, který svým comebackem připomněl nejen víkendový triumf krajana Jiřího Procházky na UFC 275, ale také dal důrazné razítko na svoji přezdívku „Superman“.

Podobný kousek se málem podařil v dalším souboji také Michalu Vostrému. Ten tři koly úpěl pod tlakem Františka Bočáně, aby mu pár desítek vteřin před koncem nasadil hodně kvalitní páku na ruku. Bočáň ale nepovolil, neodklepal, z těžké situace se dostal a odměnou mu bylo bodové vítězství.

Paži nad hlavu ale zvedat nemohl, dostala zabrat. „Měl jsem na té ruce utržený biceps, takže jsem se o ni celkem bál. Na rovinu – už jsem chtěl klepat, opravdu. Bylo to o chviličku, když jsem začal cítit, jak to chycení povoluje. Tak jsem to zkusil, ale…,“ přiznal sportovně 29letý tvrďák.

Hlavní duely večera se nesly v podobném duchu. Jevgenij Orlov ukázal, že opravdu poslední měsíce zapracoval na svém postoji a dokázal knockoutovat nažhaveného Davida Závodu už v prvním kole. A Frederico Komuenha hned v prvním profesionálním duelu kariéry dokázal umlátit v necelých dvou kolech domácího Filipa Grznára.

Kontroverzní postava tuzemské sportovní scény byla pod tlakem soupeře od první vteřiny, závěr úvodního kola ale byl v jeho režii. Jenže už v přestávce před druhým pokračováním bylo vidět, kolik sil v kleci nechal. A Komuenha toho dokázal využít. „Věděl jsem, že mám dlouhé ruce jako opice a že bych toho měl využívat, povedlo se,“ usmíval se třicetiletý syn angolského otce a české maminky.

Stejně jako on ani IAF tímto galavečerem nekončí, naopak. V září se můžete těšit na naší osmidílnou reality show, kterou by měl završit galavečer s hlavním tahákem – profesionálním duelem Davida Zouly s Petrem Beranem. Ještě před tím ale dojde na přelomu září a října na galavečer IAF 6.

IAF 5 VÝSLEDKY:
Special kids MMA: NICOLAS NOVÁK vs. Milan Flégr – 1. kolo submission (škrcení)
Velterová váha, 3x3 min: Tomáš Klabík vs. JAKUB VOJTĚCH – na body, 0-3
Střední váha, 3x3 min: Jan Mudraninec vs. JAKUB ŠLAICH – 1. kolo TKO
Lehká váha, 3x3 min: Dominik Toporcer vs. ANTONÍN BECK – 1. kolo TKO
Lehká váha, 3x3 min: TOMÁŠ HOLEČEK vs. Martin Lukáč – 2. kolo TKO
Bantamová váha, 3x3 min: Jakub Weidenthaler vs. Radek ŠTÁDLER – 1. kolo TKO
Velterová váha, 3x3 min: Matěj Fojtík vs. STEVEN KRT – 3. kolo submission (škrcení)
Polotěžká váha, 3x5 min: Miroslav Kučera vs. MARTIN HORSKÝ – 1. kolo submission (škrcení)
Pérová váha, 3x3 min K-1: Zikpli Anoumou vs. DENÍK HNÍDEK – na body, 0-3
Bantamová váha, 3x5 min: Jan Kočka vs. MIKE JUŘÍK – na body, 0-3
Velterová váha, 3x5 min: PAVEL PILNÝ vs. Stanislav Mašek – 3. kolo submissin (škrcení)
Velterová váha, 3x5 min: Michal Vostrý vs. FRANTIŠEK BOČÁŇ – na body, 0-3
Těžká váha, 3x5 min: David Závoda vs. JEVGENIJ ORLOV – 1. kolo TKO
Polotěžká váha, 3x5 min: Filip Grznár vs. FREDERICO KOMUENHA – 2. kolo TKO

 


Naši partneři

CHRENEK KOTRBA
Fortuna
Hayashi
Dasco
Komplet Sport Servis
Blakkwood Records
Resistance Security
Agel
Cosmopolitan institute of Education
O2 sport
PrahaIN