Kryštof Novák: S RedFace jsem skončil. Bojovat chci, rád bych zkusil skutečnou výzvu v IAF či RFA

Seděli u tří stolů a po většinu času pozorně sledovali dění v kleci. Kdo? Velká část letošních, ale také loňských účastníků reality show Love Island. „Moc se mi to tady líbilo, je to sice menší, ale příjemná organizace a hodně zajímavé zápasy,“ usmívala se například 25letá Petra Beníšková, která se ale do hlubšího rozboru pouštět nechtěla. Zastoupil ji ale muž na slovo vzatý. Kryštof Novák (28).

Vítěz loňské série populární reality show (spolu s Denisou Valovou) si galavečer RFA vs. IAF: Special Title Night náležitě užíval. Z toho, jak napjatě sledoval dění v kleci, a to i během rozhovoru pro IAF, bylo cítit, že jej svět bojových sportů pohltil. „Až dám dohromady poraněné koleno, chtěl bych zkusit skutečné, reálné boje. Klidně i pod hlavičkou IAF, nebo RFA, pokud by měli zájem,“ prohlásil.

Jak hodnotíš společný galavečer RFA vs. IAF coby člověk, který už má za sebou podobné zkušenosti?
Jedním slovem pecka, event se hodně povedl. Za mě klobouk dolů před fightcard, všechny zápasy byly super.

Dá se srovnat to, co jsi tady dneska viděl v některých zápasech, třeba Králík vs. Stamidis, s tím, co jsi zažil ty sám?
Rozhodně ne. Kluci jsou profíci, já jsem influencer, i když to slovo nesnáším. Já jsem byl v kleci s Adamem Raiterem a s Tomášem Chlupem, kdy to netrvalo ani minutu, a pak s Lukášem Konečným, kde šlo o boxerskou exhibici na čtyřikrát tři minuty, takže tohle se absolutně srovnávat nedá. Před kluky absolutně smekám.

A budeš v bojových sportech ty sám pokračovat?
Určitě bych rád, ale už dva měsíce řeším problémy s kolenem, vlastně od toho zápasu s Lukášem (Konečným). Jakmile se dám dohromady, rád bych se připravil na další souboj.

Influncerská scéna?
Neříkám úplně, že ne. Jedno, dvě jména tam jsou, ale chci jít výše, chci bojovat s profíky, pokud by se něco naskytlo u vás na IAF, nebo přijde nabídka od RFA, určitě bych neřekl ne. Pokud se budu moct připravit, jsem přesvědčený, že dovedu předvést kvalitní výkon.

Mluvíš o postojových disciplínách, nebo i MMA?
Obojí. Je mi jedno, co to bude. Samozřejmě se lépe cítím v postoji, ale chci se učit bojovat na zemi, takže je mi to jedno.

Kde trénuješ?
Dokud jsem byl v Praze, tak domácím gymem byla Gorila a na postoj jsem chodil do X Gymu. Jelikož jsem se ale přestěhoval do Brna, což raději nebudeme komentovat (směje se), tak jsem si musel najít místo tam. A začal jsem se připravovat u Jaroslava Hovězáka v 119MMA, což je nový gym, který před pár týdny otevřel.

Mimochodem, co se týče toho kolene, víš, co s ním máš? Kde je problém?
Ono se to táhne, mimo jiné právě kvůli tomu stěhování do Brna. Když jsem byl tady v Praze na fyziu, tak tam mi řekli, že pohyblivostí vypadá koleno v pohodě, ale na pohled v pohodě není. Takže jsem se objednal k ortopedovi, kterého mi doporučil Jarda Hovězák, ale pořád čekám na termín.

To koleno je pořád lepší a lepší, ale stejně si nejsem jistý, že pokud bych do něj dostal ránu, zda by vydrželo a nebyl by problém zpátky. A já nechci jít do přípravy s takovou dá se říct Achillovou patou. Štve mě to i s ohledem na ten souboj s Lukášem Konečným. Protože vím, že kdybych byl stoprocentní, předvedl bych daleko lepší výkon. Dostal bych stejně, ale z mé strany by to bylo lepší. Pocitově.

No, spíše bys dostal více…
To je asi pravda. (směje se) Ale mě by to nevadilo, já bych do toho po hlavě. Vím, že mi žebra nešetřil, také jsem je dobře dva týdny ještě cítil, ale to mi nevadí. Naopak. Opravdu se těším, až budu opět v kleci, nebo ringu. Když jsem tady na tom eventu, vidím ty nástupy, zápasy, tak mi to strašně chybí.

Slovo influencer nemáš rád, takže – co ty a organizace, které se na podobné věci specializují (Clash of the Stars a RedFace)? A jak vnímáš rozdíl mezi nimi a organizacemi, kde bojují skuteční zápasníci?
Za tuhle otázku jsem strašně rád. Měl jsem zápas v Clashi, měl jsem zápas v RedFace. Clash po organizační stránce skvělý, ale to, jaký dělají bizár, je pro mě už moc. Jediný zápas, nad kterým bych u nich uvažoval, je s někým, kdo to už opravdu umí. Třeba titulový souboj s Dynamem ve střední váze. Zápas s ním by mě bavil, nikdo jiný mě tam nezajímá. Není tam nikdo, z koho bych si měl nadělat do kalhot, kdo by mi za to stál.

Co se týče RedFace, šel jsem do toho skrze jejich ideu – propojit profesionály, amatéry a influencerskou scénu. První event tomu nasvědčoval, ale už druhý a následné pokračování… Omlouvám se organizace RedFace, ale už s nimi nechci mít nic společného, protože to, kam se to ubírá, se mi vůbec nelíbí a nechci s tím být spojovaný.

A i ten Clash jsem myslel tak, jak jsem říkal na začátku. Na rozjezd poté, až se dám zdravotně dohromady, vyléčím to koleno, dobře, ale mě lákají reálné, sportovní souboje. Vedle RFA, IAF mě ještě napadá třeba GCF. Jsem typ na skutečné zápasy, ne ty blbosti okolo.

Myslíš naaranžované bitky na tiskovkách, vážení pro lajků na sítích, navíc od lidí, co znají posilovnu jen z televize…
Přesně, tohle není nic pro mě. My jsme to s Adamem zkusili, chtěli jsme upozornit na jistý problém, ale nesetkalo se to úplně s pochopením. Holt, kdyby to udělal nějaký světový bojovník, tak věřím, že lidi poznají, o co mu jde, u nás to úplně nevyšlo. Nelituji toho. Ale už ne. Ty kraviny – házet na sebe židle, skákat po sobě, to fakt ne. Já mám ke svému soupeři respekt, chci se s ním popasovat v ringu, nebo kleci. O to mi jde. O tom by ten sport měl být.

V kontextu toho, co říkáš, nejsou Clash i RedFace trošku degradace bojových sportů? Bojové scény? Protože lidi vidí a vnímají jen tu šaškárnu, ale ne sport.
Je. Určitě ano. Byl jsem vždy silně proti tomu. Jde o to, že Clash prostě nelze brát vážně, nedá se to srovnávat s IAF, RFA, GCF, Oktagonem, KSW a podobně. To je úplně jiná cesta, jiný směr. Clash je show, ano degraduje to ten sport, ale pokud je člověk alespoň trošku inteligentní, tak musí vidět a vědět, že to nemá se skutečným zápasením nic společného. Je samozřejmě otázkou, kolik takových lidí bohužel dneska je.


Naši partneři

CHRENEK KOTRBA
Fortuna
Hayashi
Dasco
Blakkwood Records
Resistance Security
Agel
Cosmopolitan institute of Education
Autocentrum V-group
Jaroš & Partners Real Estate
O2 sport
PrahaIN