Lü Kai. Čínský „Lukáš“, který obdivuje Krpálka, má stejného manažera jako Procházka a učí se česky

Galavečer IAF 3 v pražském Kongresovém centru se blíží. A s ním i tuzemská premiéra čínského zápasníka Lü Kaie (6-2), kterého čeká v hlavním taháku akce zkušený Francouz Konmon Deh (11-8).

Také si říkáte, jak to, že se bývalý národní šampion a reprezentant Číny v judu objeví v Česku coby MMA zápasník? Právě pro vás je následující povídání, které tlumočila „Lukášova“ česká manželka Katka, se kterou jsou v očekávání prvního potomka.

Jak jste připraven na první zápas na českém území? A jak se na něj těšíte?
Kvůli pandemii se mi v Číně měnil datum zápasu asi čtyřikrát, aby mi ho nakonec úplně zrušili. Naposledy jsem tak bojoval před více jak rokem, takže se už vážně nemohu dočkat. Chtěl jsem zápasit co nejdříve, ale nedařilo se najít soupeře. Jsem moc rád, že to nyní už klaplo.

Všiml jsem si, že vaše manželka je v sedmém měsíce těhotenství. Kdy máte termín a jak se společně těšíte na tuto událost?
Termín máme 28. ledna 2022, takže by se nám měl podle čínského zvěrokruhu narodit Tygr. Jde o naše první dítě, takže je tam jak očekávání, tak i trochu nervozita. Moc jsem přál syna, protože doufám, že půjde v mých stopách a bude z něj také zápasník. Budu moc rád, když také začne nejdříve s judem a poté uvidíme, co bude následovat.

A je pro vás těžké se soustředit na vlastní přípravu, na trénink a vše spojené se zápasením, když je vaše paní v očekávání? Neběhají vám myšlenky k ní?
Problém s tím určitě nemám. Manželka v Číně trénovala brazilské jiu-jitsu i judo, je díky tomu naprosto zdravá, cítí se dobře. Na tréninky mě navíc často doprovází, pomáhá mi, takže jsme spolu většinu dne. Přírůstek do rodiny vnímám coby obrovskou motivaci se posouvat, zlepšovat.

Dobře, tak zpět k zápasu na IAF 3, co víte o svém soupeři? Jde o relativně zkušeného Francouze.
Sledoval jsem jeho videa a je vidět, že má hodně zkušeností. Trénuje ve známém MMA Factory ve Francii vedle zápasníků z UFC i Bellatoru, ale to nic neznamená. Jsem mladší, rychlejší, silnější a daleko komplexnější zápasník. On je spíš postojář a wrestling ani zem nejsou jeho silnou stránkou. V tom vidím svojí šanci.

Je pravda, že jste začínal sportovní kariéru coby judista. Jak se úspěšný čínský judista dostane k MMA? A proč právě tento sport?
Bohužel je to tak, že v Číně vám olympijské sportovní disciplíny na živobytí moc nevydělají. Za celou kariéru jsem vydělal pár tisíc čínských juanůza dvanáct let v judu (cca ne více než 10 tisíc korun) a většina šla trenérům nebo týmu. V judu jsem sice dosáhl vysoké úrovně, ale cítil jsem, že mám na víc, chtěl jsem ukázat, co ve mně je. Jenže v Číně se nedá jen tak přestoupit z týmu do týmu, politika je v naší zemi velice složitá. MMA mi nabízelo svobodu, kdy jsem mohl trénovat, jak jsem to cítil, a rozhodovat se sám za sebe. Navíc se mi tenhle sport vždycky líbil. Musím ale přiznat, že ze začátku jsem se docela bál. Odvahu mi dodala manželka, která ve mě vždycky věřila.

Jak jste se vlastně s manželkou poznali? Co vás svedlo dohromady?
Oba jsme studovali a trénovali na Šanghajské sportovní univerzitě. Já byl v týmu juda, manželka trénovala čínská bojová umění a často jsme se tak potkávali v tréninkových halách a v posilovně. Jednou jsme se zapovídali a dali se dohromady. To bylo v roce 2014, měsíc předtím, než jsem vyhrál národní titul, přinesla mi štěstí. (úsměv)

A proč jste se rozhodli přesunou z Číny do České republiky? A máte v plánu se zde trvale usadit?
Když manželka otěhotněla, přemýšleli jsme, kde by to pro naše dítě bylo nejlepší a Česko nám z toho vyšlo jako jasná volba. To, kde se usadíme, ale záleží na tom, kde budu mít nejlepší podmínky pro trénink. Dohodli jsme se, že mojí kariéře podřídíme vše ostatní. Cítíme šanci, které by byla škoda nevyužít. Vrátit se a najít si normální práci můžu vždycky. Doufám ale, že zůstaneme v České republice. Moc se mi tady líbí příroda, do které je všude kousek. Bydlíme kousek od Dívčích Hradů, tam je to ideální na běhání. Našel jsem i kvalitní kluby na trénink se skvělými trenéry, kteří mi moc pomáhají. Dalším z důvodů je i to, že opravdu miluji jídlo a hlavně maso. A ve srovnání s Čínou je tady maso daleko kvalitní a levnější, takže jsem tady fakt spokojený.

A jak se na váš vztah a následné stěhování dívali doma, přijali rodiče partnerku z Česka hned? Přece jen čínská a česká kultura jsou rozdílné.
Naše kultury jsou určitě rozdílné, ale máme i hodně společného. Naše rodiny jsou si atmosférou docela blízké, uvolněnější, máme také podobný smysl pro humor. Největší překážkou je jazyk. Moji rodiče ale jinak nejsou moc tradiční. Snaží se mi samozřejmě radit, ale nechají mě, abych si svou cestu vybral sám. Když jsem Katku přivedl domů, měli radost. Říkají, že když je vedle mě, nemusí se o mě bát, vědí, že jsem v dobrých rukou a že se o mě postará.

Mimochodem, jak vznikla vaše přezdívka „Lukáš“. Protože s ohledem na vaše čínské jméno se vyloženě nabízí a všiml jsem si, že i v UPC Performance Institute (UFC PI) v Šanghaji vás překřtili na Lukase…
Právě, Lukas zní hodně podobně jako moje čínské jméno. Anglickou verzi mi vybrala manželka, když jsem začal zápasit v MMA, aby si cizinci mé jméno lépe zapamatovali. Mé čínské jméno se mnohým špatně vyslovuje. V UFC PI vedou zápasníky většinou pod určenými čísly, nepoužívají jména. Zahraniční trenéři měli totiž problém si naše jména zapamatovat a správně je vyslovovat, tak to pro ně bylo jednodušší. Tím, že jsem ale už anglické jméno měl a dokázal se s nimi také anglicky domluvit, tak si mě zapamatovali a mohli jsme spolu lépe komunikovat. Dokonce jsem i pomáhal překládat ostatním klukům v akademii, kteří anglicky neuměli.

Proč jste se nakonec neobjevil v UFC Contender Series?
Jak jinak, roli sehrála také pandemie. Contender Series se mělo pořádat v březnu loňského roku v Šanghaji, přímo v našem Performance Institutu. Měl jsem nastoupit v prvním, nebo v druhém kole. Jenže se start neustále odsouval, až nakonec vše vrátili zpět do Las Vegas. Nevěděli jsme, co bude, v Číně se hodně zápasů rušilo, některé organizace i zkrachovaly. Rozhodli jsme se tak odstěhovat do Česka, doufal jsem, že tady můžu mít víc zápasů. Kdybych v Šanghaji zůstal, asi bych měl šanci se zúčastnit. Další kolo bude příští jaro a podle našeho šéfa z UFC PI bych se měl určitě dočkat, pokud do té doby budu vítězit.

Proč vám Sherdog neeviduje všechny zápasy? A jak těžké bylo pokračovat po ne úplně povedeném startu kariéry, kdy jste první dva duely prohrál, třetí pak skončil „No Contest“. Někoho by to mohlo odradit…
V Číně je v komunitě bojových sportů hodně černoty. Nedostáváme smlouvy dopředu, obsah mění bez našeho vědomí, nemáme skoro žádné pojištění, je to hodně nejisté odvětví. V roce 2015 jsem stále zápasil za šanghajský tým juda a nebyl ani čas ani energie věnovat se nějakému jinému sportu. A pokud bych se musel věnovat, tak načerno (pravidla juda nedovolují věnovat se jiných úpolovým sportům). Dostal jsem nabídku zúčastnit se své první MMA akce, mělo jít o domluvený exhibiční zápas. Potřeboval jsem peníze, organizace to nebyla známá, o kariéře v MMA jsem tenkrát neuvažoval, tak jsem to vzal. Vůbec mě nenapadlo, že to pak vyvěsí na Sherdog. Mám černý pásek v judu a na zemi mají problém mě udržet i daleko těžší kluci nebo černé pásky v BJJ. Natož, aby mě na zemi někdo ukončil, to se mi v ostrém zápase ještě nestalo. Do svého druhého zápasu jsem nastupoval taky pro peníze. Naivně jsem si myslel, že mi bude stačit wrestling a zem, no a prohrál jsem na body. Potom jsme s kamarádem začali podnikat, ztloustnul jsem a na MMA zapomněl. Vrátil jsem se k tomu a začal to brát vážně až v roce 2018. Ten výsledek „No Contest“ byl za eye poke (nepovolený, často neúmyslný zásah prstem do oka soupeře). Od té doby jsem už neprohrál, a ani to nemám v plánu.

Nějakou dobu už žijete v Česku, tak jak se vám zde líbí? A mimochodem víte, že máme momentálně i jednoho z nejlepších světových judistů, vlastně vašeho „jmenovce“ Lukáše Krpálka?
V Česku se mi moc líbí moc – všude blízko do přírody, pomalejší rytmus života, přátelští lidé, čisté a zdravé jídlo, což je pro mě jako pro sportovce velice důležité. Vadí mi tady jedině pražská doprava, která je někdy šílená. Jinak mám pocit, že pokud se tady člověk opravdu snaží, má šanci prorazit, něco dokázat. V Číně je to v bojových sportech daleko těžší. Lukáše Krpálka samozřejmě znám, sledoval jsem jeho zápasy. Patří k nejlepším judistům na světě a moc rád bych se s ním někdy setkal. Mnoho lidí nevěří v praktické užití juda v MMA, ale já jim chci dokázat opak. Moje základy z juda mi v kleci hodně pomáhají.

Máte smlouvu s Paradigm Sports (podobně jako česká MMA jednička Jiří Procházka), což je jedna z nejsilnějších manažerských skupin v MMA, a i celkově ve světě sportu. Už to je důkaz vaší kvality, jak se vám povedlo je zaujmout?
Když jsem se rozhodl MMA věnovat naplno, manželka zkoumala, jaké existují manažerské stáje a řekli jsme si, že naším dlouhodobým cílem bude dostat se právě do Paradigm Sports. Vůbec nás nenapadlo, že nás osloví sami a spolupráci navážeme tak brzy po ostrém startu mé kariéry. Mít za sebou někoho jako jsou oni je pro mě velkým povzbuzením, ukazuje mi to, že jsem na správné cestě. Jsme v pravidelném kontaktu, teď mi třeba pomáhají v zahraničí propagovat můj zápas v IAF a shánějí sponzory.

A jak to máte s IAF? Jde o kontrakt jen na tento jeden zápas, nebo na více duelů?
Vzhledem k tomu, že je tu ona zmíněná šance nastoupit příští rok v Contender Series, máme teď domluvený jeden zápas. Potom uvidíme, jak to všechno časově klapne a dle toho se případně domluvíme dál.

Jak si ceníte toho, že jste hlavním tahákem IAF 3? Navíc na místě, kde se v Česku uskutečnila řada velkých domácích, ale i mezinárodních zápasů v MMA, K-1, box u či muay thai?
Reality show IAF jsme sledovali online z Číny, takže organizaci jsem znal už předtím. Mám opravdu velkou radost, že tam můžu nastoupit, a hned v hlavním zápase. Moc si toho vážím. Zároveň ale vím, že výkonnostně na to mám a že doručím lidem skvělou show.

A na závěr – viděl jsem, že šprtáte češtinu, tak, jak vám to jde?
Učím se česky, abych rozuměl svému dítěti a abych si mohl povídat s rodiči své ženy. Ale je to těžké, protože se koncovky různě mění, v čínštině nemáme žádné rody a slova jsou hodně dlouhá. Studium mi jde teď docela pomalu, ale učí mě i kluci v gymu. Sice samé sprosťárny samozřejmě, ale i to musím umět. (smích)

 

LÜ KAI
Datum narození: 1. března 1994
Místo narození: Žluté Hory, provincie Anhui, Čína
Rodinný stav: ženatý
Výška: 173 cm
Váhová kategorie: pérová
Gym: RPG MMA (Praha)
Úspěchy v judu: mistr Číny (73 kg), ocenění Sportovec národního výkonnostního stupně


Naši partneři

CHRENEK KOTRBA
Fortuna
Hayashi
Dasco
Blakkwood Records
Resistance Security
Agel
Cosmopolitan institute of Education
Autocentrum V-group
Jaroš & Partners Real Estate
O2 sport
PrahaIN