Petr Ondruš: TKBC otevřeme. Ale sportovat s rouškami je proti zdravému rozumu

Také TKBC Praha kouče Zdeňka Švamberka, kde trénují spolumajitelé I Am Fighter Petr „Píno“ Ondruš a Ondřej Pála dnes znovuotevře své dveře amatérům a hobíkům. Ovšem i zde bude třeba dodržovat omezení vlády, které ve středu opětovně potvrdil ministr zdravotnictví Jan Blatný – tedy trénovat s rouškami na obličeji. „Je to pro organismus škodlivé, nedává to smysl,“ má jasno Ondruš.

Pro podrobnosti k opětovnému startu hromadných tréninků v TKBC Praha sledujte oficiální facebookové a instagramové stránky.

Otevře se TKBC dneska pro veřejnost?
Určitě. už nyní máme otevřeno pro profesionály, ale ode dneška můžeme otevřít i pro veřejnost. To znamená, že rozjedeme hromadné tréninky thajského boxu, kickboxu i MMA. A to dle všech regulí, které nám přikázali.

Takže uvidíme zápasníky v rouškách?
Přesně, jak se budou na zemi mazlit v rouškách… (smích) Restrikce budeme dodržovat jen v případě nutnosti.

Co si myslíš ty jako zápasník a trenér o rouškách v tělocvičnách při fyzické námaze? Při mnoha sportech je to nemyslitelné, ale třeba v zámoří hodně sportovců celkem zodpovědně nosí roušky do posiloven ke zvedání činek…
Podle mě se u jakéhokoliv sportu zadýcháš. A když se zadýcháš, tak je blbost, abys měl na hubě něco, z čeho se mohou uvolňovat různé bakterie, co ti brání dýchat naplno. Myslím, že je to dokonce zdraví škodlivé.

Vlastně i ty tréninky s různými kyslíkovými maskami je třeba provádět správně, že?
Přesně, musíš to hlídat trenér, lékař, musíš vědět, proč to děláš. Ale i tak si myslím, že je to naprostá blbost, protože ti odumírají buňky v mozku. Že si zředíš vzduch, je super, ale pokud ho poté nedostaneš zase zpět do těla, je to zdraví škodlivé. A totéž se týká i roušek.

Věříš, že se to podaří Národní sportovní agentuře (NSA) změnit (dle středečního prohlášení ministra zdravotnictví se to nepovedlo)?
Myslím, že to neklapne, protože vláda je teď vystrašená z toho, jak musí vše rozvolňovat (potvrdil to i premiér Babiš, který promluvil o nutnosti prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, zatím je platný do 12. prosince). Takže pokud vše zase nezavřou, tak určitě nebudou nic nad rámec nutnosti povolovat. Bude to stejné jako v té restauraci v Kunraticích, kde se majitel rozhodl, že na vládní nařízení kašle. A platí to i pro sport.

Takže souhlasíš s tím, ať si jdou členové vlády zkusit odtrénovat hodinovou jednotku s rouškou na obličeji?
Pokud někdo půjde jen zvedat činky, nezahltí se, pojede v normálním tepu, 70, 80 za minutu, tak chápu, že mu to nevadí. Ale v tom případě nikdy necvičil. Pokud si to ale chce vyzkoušet, dá si čtyřicet minut na páse na desítku (rychlost) a vydrží celou dobu, tak bych chtěl být u toho a vidět, jak se mu to bude líbit. Protože to s prominutím chcípne.

Dovedeš si představit, že se sníží návštěvnost ve fitness centrech?
Já myslím, že naopak, že lidi budou vybláznění a začnou chodit ve velkém. A dle mého se lidé nebudou omezení moc držet a kdo za to potom ponese odpovědnost? Kdo bude trestán? Majitelé tělocvičen? Vždyť ti to nemohou vše uhlídat. Každý je zodpovědný sám za sebe. Ve finále to bude tak, že lidé omezení dodržovat nebudou a pokud někdo nebude trestat posilovny – a doufám, že ne – tak se vše nakonec rozvolní samo.


Naši partneři

ALEA sportswear
Fortuna
Prima Cool