Závoda: Řekl jsem dětem na přednášce, že budu šampionem. Sliby se mají plnit, jdu si pro titul IAF

Pořád působí tak trochu jako zjevení stejně jako před více než dvěma lety na IAF Streetfighter, kde si po prvním vyhraném zápase dělal fotky do alba snad se všemi velkými postavami domácího MMA v čele se smluvním bojovníkem UFC Machem Muradovem či promotérem IAF Petrem „Pínem“ Ondrušem. Na druhou stranu si za tu dobu David Závoda už zajistil respekt bojové scény u nás.

Jízdu Streetfighterem třiatřicetiletého pořízka zastavil až v semifinále talentovaný Matěj Daněk. Po téměř roční pauze způsobené různými zdravotními komplikacemi ale dokázal Závoda loni v červenci na IAF Fight Night 1 už v prvním kole ukončit velezkušeného postojáře Michala Reissingera.

A nyní má v kapse čtyřzápasový kontrakt, který mu v případě tří výher zaručuje na závěr titulovou bitvu. „Jsem nadšený, opravdu. Před dvěma lety jsem měl povídání na jedné námi pořádané akci pro děti a Kapku naděje, kde se mě reportér zeptal, co bych opravdu chtěl. A já na to odpověděl, že titul šampiona v těžké váze jakékoliv organizace. Jdu si pro něj,“ začíná své vyprávění milující manžel a hrdý otec dvou dětí.

„Moje žena Iva i Tom s Anet jsou mi obrovskými oporami. Ve všem, co dělám,“ vyznává se, než začne vyprávět dál. Třeba o svém nejbližším soupeři – urostlém Jevgeniji Orlovovi, se kterým se utká 16. dubna na IAF 4.

„Že budí respekt? Respekt a pokora patří k čestnému bojovníkovi. Ale ne strach. Jdu vyhrát. Sleduji těžkou váhu, a tak nějak jsem věděl, že se jednou střetneme. Když jsem porazil Palce (Reissinger), tak jsem ho požádal, aby nás vyfotil, a tak nějak se nám do snímku vetřel, bylo z toho hromadné selfie. A pak se vyfotil ještě sám, takže mám jeho obličej někde mezi fotkami v telefonu,“ rozesměje se nad myšlenkou, že si oba možná domluvili zápas vlastně tak nějak sami. Samozřejmě v nadsázce.

Mimochodem, že se mění Závodovo postavení na domácí scéně dokazuje také jeho poděbradský MMA Brothers Gym. Když do něj vstupoval, vlastně nikdo jej neznal. „Věděl jsem, že to nebude snadné. Ale postupně přicházeli sponzoři a partneři, díky čemuž jsme teď v úplně nových, skvělých prostorech,“ může pronést se zaslouženou hrdostí muž, který se stále věnuje ještě i svému zaměstnání – studnařině.

I přesto dokázal vybudovat zásluhou své až buldočí povaze vybudovat silný gym, který bude mít o tomto víkendu zastoupení na IAF Road to Pro a SOMMA MMA Cupu na Slovensku. „V Praze máme v sobotu šest lidí, k našim braťom vyrazí další čtyři. Chceme být v akci, zápasit, tak se musíme snažit, v tělocvičně máme skoro každý den plno, což je super a člověka to motivuje samo,“ dokazuje, že volného času opravdu nazbyt nemá. „Volno“ totiž tráví vlastním tréninkem.

Jak už bylo napsáno, krev, pot a slzy s sebou nesou ovoce. Závoda se společně se svými svěřenci připravuje na blížící se světový šampionát pod hlavičkou GAMMA. „Mohou tam zápasit amatéři s profíky, což je skvělé pro to, aby ses posouval. Navíc nedávno právě oni podepsali antidopingový kodex, díky čemuž je náš sport opět o krok blíže k olympiádě,“ připomíná zprávu, která s ohledem na olympijské dění a nyní krizi na Ukrajině možná trochu zanikla.

„Už když jsme byli na mistrovství Evropy, tak jsme tam měli na téma doping podrobnou přednášku. A když jsem vyhrál MMA striking, tak mě okamžitě poslali na dopingovku. A tak by to mělo být. Já nikdy nic zakázaného nebral a o to více mě pak baví, když někde na tréninku školím někoho nasypaného. Já už olympiádu nestihnu, ale že se jednou někdo z mého gymu na hrách představí, o tom nepochybuji,“ zasní se Závoda.

A asi není třeba dodávat, že když si tenhle chlap něco usmyslí, tak udělá vše pro to, aby toho dosáhl. Zároveň ale nezapomíná ani na ty, kteří mu v jeho cestě pomáhají (sponzoři jsou vyjmenovaní na závěr). Řeč je třeba i o organizaci IAF, která se na rozdíl od jiných rozhodla zaměřit ne na profíky, tedy tu špičku ledovce, ale základy, tedy amatéry.

„IAF dělá spoustu skvělých projektů, reality show, Streetfighter, teď se spojila s MMAA, což je myslím dalším krok správným směrem. Amatéři tak dostávají řadu možností se vyzápasit, ukázat se. Mě také Streetfighter otevřel dveře, zapsali jsme se i jako MMA Brothers Gym do povědomí. Já třeba i díky tomu pak dostal šanci bojovat s Reissingerem a šanci využil,“ dodává Závoda.

Vykročí správným směrem také 16. dubna proti Orlovovi?

ZÁVODOVO PODĚKOVÁNÍ SPONZORŮM:
Velké díky za mě i všechny z MMA Brothers Gymu patří těmto lidem či společnostem – Metrix, Martin Chalupníček M&M reality, Autodoprava Martin Slad, AP Servis, Damija, Elco, JPP elektro, Zemní práce Znamínko, Dlažby Mráz, Prosped, Eco-design, Fulgur, Tobos, cukrárna Fiala a PJ Expedis.


Naši partneři

CHRENEK KOTRBA
Fortuna
Hayashi
Dasco
Blakkwood Records
Resistance Security
Agel
Cosmopolitan institute of Education
Autocentrum V-group
Jaroš & Partners Real Estate
O2 sport
PrahaIN